Diyabet Koçluğu Eğitimi

Diyabet ciddi ve belli kurallara uyarak yaşamayı gerektiren bir hastalıktır. Diyabetli, yaşam koşullarında belli farklılıklar yaratmak zorunda olan bir kişidir. Bu hastalığa sahip olanlar için koçluk veren kişiye diyabet koçu denir. Diyabet kişinin ruhsal yapısını da etkileyen bir hastalık olmasından ötürü diyabet koçluğu çok önemlidir. Diyabet yaşam koçunun temel amacı diyabetli kişiye gerekli desteği vermektir.  Kurumumuz tarafından diyabet koçluğu eğitimi vermektedir.

Eğitimin İçeriği Nedir?

Diyabet koçu diyabetli kişinin dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunacaktır. Diyabet koçluğu eğitimi ile diyabet hastalığı hakkında detaylı bilgiler, hastanın dengeli ve sağlıklı bir yaşama sahip olması için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi temel konulara yoğunlaşılır. Kişi diyabetli olmasının yanında yaşam kalitesini korumak ve daha da iyileştirmek isteyecektir. Diyabet koçu eğitimiyle eğitimi alanlara, diyabetliye hayat koşullarını en verimli hale getirmesi için nasıl bir rehberlik sunması gerektiği öğretilir. Diyabet yaşam koçu, diyabetlinin hayatını nasıl kontrol edebileceğine dair rehberlik etmektedir. Eğitimin içeriğinde bu rehberliğin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler verilir. Ayrıca motivasyon ve farkındalık kazandırmak için çeşitli teknikler öğretilir.

Diyabet sürecinde yaşanılacak sorunlar ve sonrasında uygulanacak tedavi hakkında detaylı bir eğitim verilir. Sorunların nasıl çözüleceğine dair diyabet koçu tam bir donanıma sahip hale gelir çünkü daha sonra diyabetli kişiye öğrendiklerini aktaracaktır. Eğitimin içeriğinde diyabet sahibi kişiye güçlü yanlarının nasıl ortaya çıkarılacağı ve aynı şekilde bu kişiye nasıl bir farkındalık kazandırılabileceği öğretilir. Diyabet koçluğu eğitimi ile koç, diyabetlinin hayatta karar vermesi gerektiği durumda ona nasıl bir rehberlik sunacağını öğrenir. Diyabet sahibi kişi hastalığından dolayı bazı engellere sahip olacaktır. Diyabet koçu eğitimiyle bu engellere nasıl bakılacağına dair bir bakış açısı kazandırılır.

Diyabet Koçluğu Eğitimi Kimler İçindir?

Diyabet koçluğu tamamen profesyonel ve ciddiyet gerektiren bir koçluktur. Diyabet koçluğu eğitimi almak isteyen kişilerin sağlık alanında çalışması daha makbul görülür. Diyabet hemşireleri, diyetisyenler, fizyoterapistler bu eğitimi alabilmektedir. Ayrıca bu bölümlerin son sınıf öğrencileri de diyabet koçluğu eğitimini tercih edebilir. Ayrıca koçluk bilincine sahip bu alanda çalışmak isteyen kişiler de eğitimi alabilmektedir.


hosteslik kursu