İşaret Dili Eğitimi Mersin

Türkiye’de tahmin edilenden daha fazla işitme engelli vatandaş bulunuyor. Yaklaşık 3 milyon vatandaş işitme engelli. Bu sebeple bu insanların sosyal yaşama daha hızlı adapte olması için işaret dili eğitimi almaları şarttır. Bu sayede çevrelerindeki kişilerle daha sağlıklı bir iletişim kuracaklardır. Genelde işitme engelli vatandaşlar ve onların çevresindeki kişiler işitme dilini öğrenirler. Fakat şu unutulmamalıdır ki sadece bu kişilerin değil duyarlı kişilerin de işaret dili öğrenmesi oldukça faydalı olacaktır. Bu sebeple imkanı ve zamanı olan kişiler işaret dili eğitimi alabilir. Bu sayede çevrenizde olası bir işitme ve konuşma engelli bir vatandaşla tanıştığınız vakit onunla çok daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

Tüm bu sebeplerden ötürü işaret dili eğitimi hemen hemen tüm illerde verilmektedir. İşaret dili eğitimi Mersin ilinde de birçok bölgede verilmektedir. Kişiler bu kurslara kayıt olarak en yakın süre içinde işaret dili öğrenebilirler. İşaret dili evrensel bir dildir. Öğrendiğiniz vakit sadece çevrenizdeki ve ülkenizdeki işitme engelli vatandaşlarla değil aynı zamanda tüm dünya üzerindeki işitme engelli vatandaşlarla işaret diliyle konuşmanız mümkün olacaktır. Bu eğitim de tıpkı diğer dillerin öğrenilmesi gibi temel kelimelerle başlar, günlük konuşma dilini yavaş yavaş öğrenmeye başlarsınız ve zaman geçtikçe daha profesyonel bir şekilde işaret dilini kullanmaya başlarsınız. Eğitim bittikten sonra A’dan Z’ye işaret dili konusunda bilgi sahibi olursunuz.

İşaret dilinin süresi tabii ki kurstan kursa farklılık gösterecektir. Bazı kurslar hafta içi her gün olurken bazı kurslar iş yoğunluğundan dolayı hafta sonu olabilir. Fakat toplam 100-120 saat gibi bir süre diliminde işaret dili konusu halledilmiş olacaktır. Bu kurslarda işitme engelli vatandaşların yanı sıra işaret dilini öğrenmek isteyen kişiler de bulunmaktadır. Sizler de işaret dilini öğrenerek çevrenizde bulunan ya da ileride bulunacak olan işitme engelli vatandaşlarla daha kolay bir iletişim sağlayabilirsiniz. Hatta bu konuda kendinizi geliştirmeniz durumunda işitme engelli tercümanlığı ve buna benzer birçok iş kapısını da kendiniz için açabilirsiniz İşaret dili bu sebeple oldukça önemli bir dil olarak karşımıza çıkar.

Sizi Arayalım

 

Güvenlik Doğrulaması


hosteslik kursu