İşaret dili eğitimi nasıl verilir

 

Eğitim kurumlarının sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Sayı artış gösterdiği gibi çeşit olarak da bir hayli artış gösterdiğini söylemek mümkün. Bunlardan bir tanesi de işaret dili eğitimi olarak karşımıza çıkıyor. İşaret dili eğitimi için kişilerin elinde üç adet seçenek var. Bunlar online eğitim, yüz yüze eğitim ve bireysel eğitimler olmaktadır. Tabii ki bu tür eğitimleri vermek için de doğal olarak işaret dilini tüm detayıyla bilmek gerekir. Bu sebeple de kurslar tercih edilebileceği gibi bireysel olarak da eğitim alınabilir. Bu tamamen kişinin nasıl bir eğitim almak isteyeceğine yönelik bir konudur diyebiliriz.

İşaret dili eğitimi nasıl verilir sorusu da sıklıkla sorulan bir sorudur. Bunun için tabii ki tüm kurları başarılı bir şekilde bitirmek gerekir. Bu sebeple de eğitim alacağınız yerin mutlaka sertifika verip vermediğine dikkat etmek gerekecektir. Bunun yanı sıra yine eğer özel ders alıyorsanız da bu durumda MEB tarafından düzenlenen işaret dili sınavlarına da girip sertifika almaya hak kazanmanız gerekir. İşaret dilini tamamıyla öğrenmek de tek kurluk bir şey değildir. Bunu yabancı dil kursları gibi düşünmek gerekir. Örneğin İngilizce kursu; İngilizce kursuna sıfırdan başlayacak olan bir kişi A1’den başlar A2, B1, B2, C1 diye kurlar devam eder. İşte buna benzer bir durum işaret dili eğitimi için de geçerlidir.

İşaret dilinde öncelikle sıfırdan başlanarak öğrenilmeye başlanır. Daha sonrasında kurlar devam eder. Genel olarak 3-4 kurdan oluşmaktadır ve her kur ortalama olarak 100-120 saat arasında sürmektedir. İşte bu kurları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra işaret dili eğitimi verme konusunda donanım sahibi olmuş olunacaktır. İşaret dili eğitimi nasıl verilir sorusunun cevabını da bu şekilde vermek mümkündür. Kurları tamamlayan ve işaret dili konusunda kendisine tamamen güvenen bir kişi de eğitim verebilir. Bu eğitimi vermek için işaret dili eğitimi kurumlarına başvuru yapabileceği gibi aynı zamanda işaret dili öğrenmek isteyen kişilere de bireysel olarak eğitim vermesi bu şekilde mümkün olacaktır.


hosteslik kursu